HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pátek 03.04.2020
 

ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality ATUR ČR
Aktuality členů ATUR ČR
Kalendář akcí ATUR ČR
VYHLEDÁVACÍ CENTRUM
Rejstřík ČR
Databanka akcí
ČESKÁ REPUBLIKA
Základní informace o ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady, zámky a tvrze
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
LÁZEŇSTVÍ
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
KONGRESOVÁ TURISTIKA
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

52. Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec

Tisková zpráva
Ve středu 23. srpna byl slavnostně zahájen již 52. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Pořadatelé této akce, Město Červený Kostelec a Městské kulturní středisko, připravilo pro diváky festivalu velmi pestrý program, který se skládal z rekordních 17 programových bloků.

Přírodní areál u Divadla J. K. Tyla se stal centrem folklorního světa. V průběhu 5 festivalových dní se představilo osmitisícovému publiku 17 folklorních souborů, což je téměř 600 účinkujících. Diváci mohli obdivovat pestrost krojů, temperament a mentalitu národů, lidové zvyky a tradice Baskicka, Baškirska, Cookových ostrovů, Francie, Indonésie, Itálie, Izraele, Mexika a Srbska. Slovenská republika byla zastoupena folklorními soubory Rozmarija z Prešova a Karpaty z Bratislavy. Dále se představily tuzemské soubory Dubina z Hodonína, Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna, Benešáček z Benešova u Prahy, Špindleráček ze Špindlerova Mlýna, Barunka z České Skalice a domácí Hadářek.

logo

Páteční večer patřil zaoceánským souborům, tedy tanečníkům a muzikantům z Mexika, Indonésie a Cookových ostrovů. Podívaná byla velkolepá a soubory velmi pestré. Od 21 hodin vystřídal exotiku Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna, který přivezl lidové taneční divadlo "Čertovinky", neboli pohádku pro dospělé a odvážné děti.

V sobotu se konala v chrámu sv. Jakuba Mše svatá, kterou sloužil generální vikář Mons. Socha a účastnil se jí také patron festivalu ministr zahraničí Cyril Svoboda. Odpoledne proběhla velmi oblíbená divácká soutěž o nejsympatičtější soubor. Vítězem se stala skupina z Cookových ostrovů, kteří se mohli pochlubit nejmladším aktivním účastníkem festivalu - chlapci byly teprve 4 roky. Na druhém místě byl soubor Irendek z Baškirska a o třetí příčku se podělil soubor z Izraele a Mexika. Mimo to se také udělila Cena starosty města, kterou si odvezl již zmiňovaný soubor Rino´s Dance Troupe z Cookových ostrovů, z obrovského koše ovoce se všichni členové souboru velice radovali.

Nedělní dopolední průvod všech souborů změnil Červený Kostelec v tančící město a odpoledne se Mezinárodní folklorní festival s diváky rozloučil posledním programovým blokem " Folklorní svět v Červeném Kostelci". Na závěr byla vyhodnocena Fotosoutěž, které se zúčastnilo osm fotografů. Porota vybrala z 20 doručených fotografií snímek Kateřiny Vávrové, který zachytil taneční umění tanečnice z Jávy.

Novinkou letošního ročníku byly Festivalové střípky - neboli noviny, které informovaly diváky a soubory o zákulisním dění, perličkách a dalších zajímavých okamžicích, kterých bylo v průběhu pěti dnů opravdu dostatek.

Dovoluji si Vás již dnes srdečně pozvat do Červeného Kostelce, města plného lidového umění, muziky, tance a zpěvu, na 53. Mezinárodní folklorní festival, který se uskuteční od 22. do 26. srpna 2007.

Na závěr mi dovolte, abych touto cestou poděkovala sponzorům, divákům, technice Divadla J.K.Tyla a všem obětavým pořadatelům za jejich pochopení a pomoc při zajištění této významné kulturní akce.

Katka Kultová
ředitelka Městského kulturního střediska
5. května 1072 549 41 Červený Kostelec
tel:00420 491 465 919, fax:00420 491 461 400, m. 604 897 399
kultova@mksck.cz www.mks.cervenykostelec.cz www.folklorck.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 02.09.2006 v 00:50 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Praha
Okolí Prahy
Jižní Čechy
Šumava
Plzeňsko
Západočeské lázně
Severozápadní Čechy
Český sever
Český ráj
Východní Čechy
Vysočina
Jižní Morava
Střední Morava
Severní Morava a Slezsko
Krkonoše