HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pondělí 22.04.2019
 

ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality ATUR ČR
Aktuality členů ATUR ČR
Kalendář akcí ATUR ČR
VYHLEDÁVACÍ CENTRUM
Rejstřík ČR
Databanka akcí
ČESKÁ REPUBLIKA
Základní informace o ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady, zámky a tvrze
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
LÁZEŇSTVÍ
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
KONGRESOVÁ TURISTIKA
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Michail Gorbačov

Michail Gorbačov (1931)
Sovětský reformní politik, bývalý sovětský prezident a generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu.
Gorbačov se narodil ve Stavropolském kraji, na jihu Ruska. V Moskvě ukončil vysokoškolské vzdělání v právnickém oboru. V roce 1952 vstoupil do komunistické strany a vrátil se do rodného kraje. Zde externě ukončil další vysokoškolské studium v oboru ekonomika zemědělství. V letech 1955-1958 působil jako předseda místního komsomolu.
Velká kariéra Gorbačova začala v roce 1971, kdy byl zvolen do ústředního výboru komunistické strany. Jeho členem zůstal až do roku 1991. V ústředním výboru měl na starosti zemědělství (1978-1985). Zlomový okamžik jak pro něj osobně, tak pro Sovětský svaz a vlastně celou Evropu, přišel v roce 1985, kdy se po tvrdých vnitrostranických bojích stal generálním tajemníkem komunistické strany, což bylo prakticky nejmocnější postavení v Sovětském svazu.
Po převzetí moci Gorbačov pochopil, že jeho země je v důsledku studené války, která v osmdesátých letech vyústila ve vyčerpávající závody ve zbrojení, v hluboké ekonomické krizi, a že si nemůže dovolit pokračovat v dosavadní (hlavně zahraniční) politice. Gorbačov proto odstartoval pokusy o reformu sovětské ekonomiky a společnosti. Jeho snahou nebyla demontáž socialismu, ale obnovení dynamiky sovětského hospodářství. Jeho reformy se označovaly hesly perestrojka (přestavba) a glasnosť (otevřenost).
Gorbačovovy snahy mohly uspět jen za předokladu, že se zmírní mezinárodní napětí, neboť neustálé zbrojení odčerpávalo ohromné finanční prostředky ze státního rozpočtu. Gorbačov proto zahájil politiku uvolňování. Změna kurzu sovětské zahraniční politiky znamenala odklon od konfrontace směrem k politice koexistence. Gorbačov zahájil odzbrojovací vyjednávání s americkým prezidentem Reaganem, které vyústily v podepsání řady dohod o likvidaci atomových zbraní.
Na druhé straně však nový liberální kurz vedl k tomu, že komunistický blok se začal rozpadat. Tento proces se stal pro Gorbačova neudržitelný. Nejprve se v roce 1989 uskutečnily demokratické změny ve střední Evropě. Celý proces vyvrcholil rozpadem samotného Sovětského svazu (1991) a sám Gorbačov musel odstoupit z funkce sovětského prezidenta (1990-1991). V důsledku těchto revolučních změn byla ukončena studená válka, sjednotilo se Německo a ve střední Evropě byly obnoveny demokratické tradice. Hrozba, že letité mezinárodní napětí, které hrozilo přerůst ve světový válečný konflikt, byla zažehnána. Sám Gorbačov pojmenoval svou koncepci evropské zahraniční politiky jako "budování společného evropského domu” (1989). Tato koncepce spočívala v likvidaci současných vojenských bloků a vytvoření jedné, celoevropské bezpečnostní organizace na principu kolektivní bezpečnosti. Za svůj neocenitelný přínos pro světový mír a demokratické proměny ve střední a východní Evropě obdržel Gorbačov Nobelovu cenu a řadu dalších mezinárodních prestižních ocenění.
DALŠÍ INFORMACE: http://www.euroskop.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 2, 05.12.2002 v 12:38 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Praha
Okolí Prahy
Jižní Čechy
Šumava
Plzeňsko
Západočeské lázně
Severozápadní Čechy
Český sever
Český ráj
Východní Čechy
Vysočina
Jižní Morava
Střední Morava
Severní Morava a Slezsko
Krkonoše