HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 28.5.2024
 

ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality ATUR ČR
Aktuality členů ATUR ČR
Kalendář akcí ATUR ČR
VYHLEDÁVACÍ CENTRUM
Rejstřík ČR
Databanka akcí
ČESKÁ REPUBLIKA
Základní informace o ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady, zámky a tvrze
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
LÁZEŇSTVÍ
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
KONGRESOVÁ TURISTIKA
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

REMEŠ Mořic, MUDr. a RNDr. h. c. [ Osobnost ]

MUDr. a RNDr. h. c. Mořic Remeš

21. 7. 1867 - 19. 7. 1959

Lékař a vlastivědný spisovatel.

Dr. M. Remeš se narodil v Příboře jako syn lékaře Bedřicha Remeše a Amálie, roz. Sklenovské. Ve svém rodišti absolvoval českou obecnou školu (1872-1876) a nižší německé gymnázium (1877-1881). Po úspěšném složení přijímací zkoušky byl přijat na rakouskou námořní akademii v Rjece, odtud však brzy odešel. V letech 1881-1885 navštěvoval české vyšší gymnázium v Litomyšli, rodišti svého otce. Prostředí české střední školy vysoké úrovně, kde působil jako profesor Alois Jirásek a manžel spisovatelky Terezy Novákové, na něj velice zapůsobilo. Soustavně se věnoval četbě české literatury, nadále pokračoval v soukromém studiu francouzštiny. Po maturitě se rozhodl studovat lékařství na vídeňské univerzitě (1885-1891). 21. března 1891 byl promován na doktora lékařství ve Vídni a ihned nastoupil vojenskou službu v Brně a Praze. Roku 1892 praktikoval v brněnské zemské nemocnici a u svého otce v Příboře. Ještě téhož roku se usadil v Olomouci a působil zde až do své smrti, nejprve jako sekundář zemské nemocnice, pak jako praktický lékař a konečně jako šéflékař olomouckého ředitelství státních drah. Po odchodu do důchodu v roce 1931 byl i nadále vědecky a literárně činný. Dr. Mořic Remeš zemřel 19. července 1959 ve věku nedožitých 92. narozenin a je pochován na olomouckém ústředním hřbitově.
Dr. Remeš měl mimo své lékařské povolání již od mládí velký zájem o přírodní vědy, zejména paleontologii a to zásluhou svého otce, který byl vášnivým sběratelem štramberských zkamenělin. Otcova velká sbírka jej podnítila k dalšímu sbírání a k vědeckému zpracování. Vědecká činnost Dr. Remeše byla zaměřena především na výzkum fauny štramberské jury a čelechovického devonu. Svou vědeckou dráhu na poli paleontologie a geologie zahájil r. 1895 uveřejněním monografie o korýších štramberských vrstev v Rozpravách České akademie. Ve svých vědeckých studiích zpracovává jednotlivě i ostatní skupiny štramberských fosílií (mlže, plže, ramenonožce, lilijice, ježovky a ryby). Dr. Remeš poskytoval materiál ze své sbírky předním evropským paleontologům, s nimiž spolupracoval (Vídeň, Bonn, Mnichov, Lipsko, Frankfurt n.M., Londýn aj.). Sám také publikoval v cizích jazycích, především ve vídeňských časopisech (Beiträge zur Paleontologie und Geologie Österreich-Ungarns). S vídeňským paleontologem F. Trauthem popsal Dr. Remeš společenstvo svrchnokřídových korálů z okolí Příbora. Kromě toho Dr. Remeš nashromáždil obrovskou sbírku devonských zkamenělin z Čelechovic u Prostějova, z níž zpracovával hlavně trilobity, ramenonožce a ostnokožce. Práce z oboru paleontologie uveřejňoval ve Věstníku Klubu přírodovědeckého v Prostějově, Časopise Moravského zemského muzea, Časopise vlasteneckého spolku musejního v Olomouci, Věstníku Státního geologického ústavu ČSR, Věstníku Královské české společnosti nauk. Remešova publikační činnost na poli paleontologie vyvrcholila vydáním první učebnice paleontologie "Úvod do všeobecné paleontologie", kterou napsal spolu s prof. Josefem Augustou.
Jeho publikované písemné dílo čítá mnoho set prací. Kromě paleontologie a geologie jsou to práce botanické, zoologické, balneologické, beletristické, vlastivědné a práce ze všech oborů lékařství. V posledním období života se věnoval dějinám lékařství a moravské přírodovědy.
Za své zásluhy byl Dr. Remeš vyznamenán mnohými poctami. Byl dopisujícím členem České akademie věd a umění a Královské české společnosti nauk, čestným členem Čs. společnosti pro mineralogii a geologii, Vlasteneckého spolku musejního v Olomouci a jiných společností. V roce 1947 mu k jeho osmdesátinám udělila Karlova univerzita čestný doktorát přírodních věd, v témže roce jej rodné město Příbor jmenovalo svým čestným občanem. Naši i zahraniční paleontologové na jeho počest pojmenovali jeho jménem celou řadu zkamenělin.


Obrovská sbírka zkamenělin, kterou Dr. Remeš za svůj život nashromáždil, je nyní uložena v Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze. Vědecké dílo vyneslo Dr. Mořice Remeše na přední místo v české a moravské paleontologii a stal se uznávaným odborníkem i na mezinárodním poli.


Z díla M. Remeše:
"Obrázky z dávných dob" - kniha věnovaná rodnému Příboru, doplněná slovníčkem příborského dialektu

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Petra Kolářová (Kancelář vedení města) org. 139, 15.07.2013 v 14:38 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Praha
Okolí Prahy
Jižní Čechy
Šumava
Plzeňsko
Západočeské lázně
Severozápadní Čechy
Český sever
Český ráj
Východní Čechy
Vysočina
Jižní Morava
Střední Morava
Severní Morava a Slezsko
Krkonoše