HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Пятница 19.17.2024
 

ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality ATUR ČR
Aktuality členů ATUR ČR
Kalendář akcí ATUR ČR
VYHLEDÁVACÍ CENTRUM
Rejstřík ČR
Databanka akcí
ČESKÁ REPUBLIKA
Základní informace o ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady, zámky a tvrze
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
LÁZEŇSTVÍ
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
KONGRESOVÁ TURISTIKA
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

BÁRTEK Jaroslav [ Významný rodák ]

BÁRTEK Jaroslav
* 1927
Kronikář obce Horní Bečva

Život Jaroslava Bártka, který se narodil v roce 1927 by mohl být předlohou pro rozsáhlý dobrodružný román. Hrůzy světové války zakusil na vlastní kůži, jeho bratr a švagr byli za okupace popraveni a on sám riskoval život a až do konce války působil v odboji.

Brzy po osvobození nastoupil k vojsku Ministerstva vnitra, v jehož řadách zažil i odsun německého obyvatelstva v okrese Šumperk. " Tam, kde jsem byl, se žádné násilí vůči nim absolutně nepáchalo. Nenávist k Němcům byla však tehdy mezi českým obyvatelstvem nepředstavitelná a období je těžké hodnotit dnešním pohledem. Útisk a krutosti, které na našich občanech Němci napáchali, v lidech žily, takže na některých místech zřejmě docházelo ke spontánním mstám, a pak to odnesli i ti, kteří se neprovinili," vzpomíná Jaroslav Bártek na dodnes tolik diskutované a rozporuplné období. Připomíná, že jen v jeho obci Němci zavraždili pětapadesát občanů a podobně brutálně a bezohledně se chovali na mnoha místech země.

V roce 1968, tehdy v hodnosti podplukovníka, byl pro nesouhlas s intervencí vojsk Varšavské smlouvy propuštěn z armády a nastoupil k Povodí Moravy jako bezpečnostní technik. Až do roku 1992, kdy odešel do důchodu, pak pracoval v Městském ústavu národního zdraví v Brně, v roce 2003 se pak natrvalo vrátil do své rodné obce na Valašsku.

Nápad sepsat kroniku nosil v sobě Jaroslav Bártek již dávno, ale teprve v důchodu se dostal k jeho realizaci. Původně měl v úmyslu zanechat odkaz svým dětem, vnukům a pravnukům, protože je názoru, že každý by měl znát své kořeny. " Minulost je součástí přítomnosti i budoucnosti. To platí jak pro národ, tak pro každého člověka," říká. Záznamy týkající se obce a jeho vzpomínek, zejména z nejtěžšího válečného období jsou natolik zajímavé a historicky hodnotné, že je pravidelně začal otiskovat obecní zpravodaj a autor, který sestavováním kroniky strávil pět let, by se nebránil jejímu dalšímu rozšíření.

Kromě stromu života jeho rodu, který sahá až do roku 1630 obsahuje dílo také spoustu fotografií. Zpočátku si podle svých slov netroufal jít za hranice skutečností, které sám věděl, ale postupně údajů přibývalo, ozývali se další příbuzní a informace se nabalovaly takovým způsobem, že jenom samotný rodokmen má asi 130 stran. Celá kronika pak více jak čtyři sta.

" Nejnáročnější na kronice bylo shromažďování dat. Informace jsem získával jednak v ústředním archívu v Opavě, jednak v archivech a matrikách obcí, ale chodil jsem také po příbuzných, obcházel hřbitovy a podle čísel vyhledával domy, které už byly často přečíslovány. Velmi mi pomohl například Karel Malina z rodu hornobečvanských fojtů, který se o tyto záležitosti rovněž zajímá," přiblížil Jaroslav Bártek, který byl po roce 1989 povýšen na plukovníka.

Několik exemplářů kroniky, částečně přeložených do angličtiny, putovalo do Spojených států, kde o ni projevili zájem nejen příbuzní autora, ale i krajané pocházející z Valašska. S úpravou této verze pomáhala jeho nejstarší dcera, která nyní žije v Chicagu.

Velká část autentických vzpomínek obsažených v kronice pochází z období druhé světové války. Protifašistický odboj na Valašsku byl podle jeho slov obrovským morálním impulsem pro národ, který okupací republiky utrpěl hlubokou ránu.

" Vím, že odbojové hnutí u nás nebylo pro výsledek války rozhodující. Dokázalo však, že nejsme jako ovce, které jdou odevzdaně na jatka, ale že jsme ochotni za svoji svobodu něco obětovat," ukončil vyprávění Jaroslav Bártek.

MICHAL MIKULENKA

ZDROJ: Naše Valašsko - 20.1.2005

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.HorniBecva.cz

Typ záznamu: Významný rodák
AKTUALIZACE: uživatel č. 358 org. 150, 20.11.2008 v 07:55 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Praha
Okolí Prahy
Jižní Čechy
Šumava
Plzeňsko
Západočeské lázně
Severozápadní Čechy
Český sever
Český ráj
Východní Čechy
Vysočina
Jižní Morava
Střední Morava
Severní Morava a Slezsko
Krkonoše