HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pátek 19.49.2024
 

ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality ATUR ČR
Aktuality členů ATUR ČR
Kalendář akcí ATUR ČR
VYHLEDÁVACÍ CENTRUM
Rejstřík ČR
Databanka akcí
ČESKÁ REPUBLIKA
Základní informace o ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady, zámky a tvrze
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
LÁZEŇSTVÍ
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
KONGRESOVÁ TURISTIKA
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Historie Trhové Kamenice [ Historie (archivní dokument) ]

I když první písemná zpráva týkající se této oblasti je až z roku 1242 (darovací listina), dá se předpokládat, že osada byla založena již dříve. Pravděpodobným zakladatelem byl klášter ve Vilémově.

Vzhledem ke své poloze u brodu přes řeku Chrudimku byla osada Kamenice přirozeným správním a obchodním a možná i obranným středověkým sídlem, které nemělo ve své době v této části Železných hor konkurenta. Z této doby jsou i první zmínky o rybniční tvrzi Kamenice pod Zeleným Táborem, kterou vlastní vladykové z Kocůrova. Nejčastější písemné zprávy ze 14.století se však týkají kostela zasvěceného sv.Filipovi a sv.Jakubovi. Koncem století zde začíná železářská činnost, se kterou souvisí i rozvoj vodotechnických děl (jezy, náhony, rybníky) a následně produkce dřevěného uhlí, mající za následek mýcení lesů a zakládání dřevařských osad.

V 15.století nastává hospodářský rozmach obce, o čemž mimo jiné svědčí i listina Vladislava II. z roku 1499, kde se uvádí Trhová Kamenice jako městečko s erbem - stříbrný lev v červeném poli. V roce 1460 bylo obnoveno privilegium od Jiříka z Poděbrad, povolující 10 výročních trhů. Z této doby pochází i nejstarší cechovní regule Kameníků a je písemný doklad o existenci mlýna.

V 16. stolení začíná šlechta hospodařit ve vlastní režii a na trhovokamenicku vznikají pivovary, hamry, mlýny a pily včetně soustav náhonů, splavů a rybníků sloužících i k chovu ryb. V této době se tvářnost krajiny asi změnila nejvíce.
Následovala Třicetiletá válka a švédské vojsko prošlo pod vedením vojevůdce Torstensona Železnými horami. Důsledky jsou zaznamenány v Berní rulle z roku 1654 - v Trhové Kamenici zůstalo ze 40 hospdářství 22 pustých. Okolní obce nedopadly o nic lépe. V době války došlo opět ke změně majitele Trhové Kamenice a po Trčcích z Lípy a Sobcích z Kornic ji získává císařský plukovník Francois de Couriers.

Další hospodářský vzestup začíná až v závěru 17.století. V té době žije v Trhové Kamenici 214 dospělých a 134 dětí. Dle josefínského katastru měla Trhová Kamenice 79 popisných čísel.

V roce 1762 potvrdila Marie Terezie městu "trhy výsadní". V roce 1815 byla na náklady majitele panství Karla z Auerspergu postavena vedle farního kostela nová dvoutřídní škola. V roce 1832 byl na místě brodu vybudován dřevěný most, v následujícím roce 1833 vyhořela místní továrna na hračky, a do roka po té, dne 13. září 1834 vyhořelo téměř celé městečko. Většina nových domů byla již zděná a podle zámožnosti přízemní nebo patrová.

V polovině 19.století mělo městečko 854 obyvatel a 107 domů. Roku 1853 29.října byla Trhová Kamenice povýšena na město.

Roku 1859 se začalo s budováním silnice přes Rváčov do Hlinska v Čechách. V roce 1867 byla ve městě zřízena pošta a v roce 1868 založen ochotnický spolek. V roce 1871 byla za podpory majitele panství ve Slatiňanech vyvíjena aktivita za vybudování železnice. I přes již vypracovaný plán bylo toto řešení zamítnuto a železnice byla zavedena do Hlinska v Č.

Dne 25.dubna 1874 v 21 hodin uhodil blesk do kostela a zapálil věž. Žárem roztavené zvony přelil J.Schneider v Hradci Králové.

V roce 1876 byl založen Sbor dobrovolných hasičů v Trhové Kamenici, v roce 1880 z popudu K.V. Raise a dalších občanů Trhové Kamenice byla založena Vzdělávací beseda Neruda, což byl nejagilnější spolek osmdesátých let v celých Železných horách. V roce 1892 byl založen Sokol. Roku 1896 byly obnoveny práce v žulovém lomu u Petrkova, kde se vyráběly dlažební kostky (i pro dláždění Vídně). V této době se také ve skále v obecním lese Tábor dolovaly české granáty.

V roce 1900 mělo město samotné 1240 obyvatel a s přináležejícími obcemi 1541. V tomto roce je zřízen telegraf a zahájena stavba parní pily. O rok později byly zřízeny sklárna a brusírna skla.

Roku 1909 byl stržen dřevěný most přes řeku Chrudimku a nahrazen železobetonovým od firmy Hollan a spol.
Druhá světová válka citelně poznamenala místní rozvoj. Kromě prací v kamenolomech a v místním hostinci se zde vyráběly v závodě E.Selingera hedvábné čepce, tašky a síťovky a strojně pletené záclony. V roce 1948 byly znárodněny podniky, dílna Telegrafie a sklárna zlikvidovány. Slabou náhradou byl podnik vyrábějící jablonecké zboží.

Vlastní sídlo Trhová Kamenice má poměrně rozlehlé, obdélníkové náměstí s uceleným souborem klasicistní zástavby, která je zařazena do připravovaného statutu památkových zón. V horní části náměstí dominuje kostel sv. Filipa a sv. Jakuba.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.trhovakamenice.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 127, 30.11.2004 v 08:00 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Praha
Okolí Prahy
Jižní Čechy
Šumava
Plzeňsko
Západočeské lázně
Severozápadní Čechy
Český sever
Český ráj
Východní Čechy
Vysočina
Jižní Morava
Střední Morava
Severní Morava a Slezsko
Krkonoše