HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Neděle 29.03.2020
 

ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality ATUR ČR
Aktuality členů ATUR ČR
Kalendář akcí ATUR ČR
VYHLEDÁVACÍ CENTRUM
Rejstřík ČR
Databanka akcí
ČESKÁ REPUBLIKA
Základní informace o ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady, zámky a tvrze
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
LÁZEŇSTVÍ
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
KONGRESOVÁ TURISTIKA
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

BRAUNEROVÁ Zdeňka

BRAUNEROVÁ Zdeňka (* 9. 4. 1858 Praha, + 23. 5. 1934 tamtéž) - česká malířka, grafička, knižní ilustrátorka

Jednou z nejzajímavějších ženských osobností českého kulturního života na přelomu 19. a 20. století byla bezesporu Zdenka Braunerová, neúnavná organizátorka společenského a uměleckého života a propagátorka česko-francouzských kulturních vztahů. Vedle Amálie Mánesové (která ji také učila) a Kamily Hilbertové-Reifové (matky Jaroslava a Kamila Hilbertových) patřila k nemnoha českým malířkám.

Narodila se jako nejmladší ze čtyř dcer významného českého politika F. A. Braunera. Vzhledem k dostatečnému hmotnému zabezpečení se mohla s podporou svého otce věnovat již od mládí uměleckým zálibám. Jejími učiteli byli nejdříve S. H. Pinkas a posléze A. Chittussi. Dva dlouhodobé pobyty v Paříži, zaměřené na studium malířství, ji přivedly do prostředí francouzských uměleckých kolonií, kde se volně stýkala s předními malíři, sochaři a zásluhou svého švagra i spisovateli. Mezi její přátele zde záhy patřili France, Huysmans, Mallarmé, Redon, Rodin a Claudel. V roce 1887 v Paříži také poprvé vystavovala a hned získala i ocenění. Na svých cestách po Francii a i do Anglie namalovala řadu obrazů ovlivněných impresionismem a symbolismem (například Lodě na Temži, 1886).

Po svém návratu do Čech v roce 1894 změnila svou uměleckou orientaci. Pobyt v idylických Roztokách neměl s pařížským prostředím nic společného. Braunerová také téměř opustila svou obrazovou tvorbu a postupně se začala hlouběji zabývat menšími žánry, s nimiž byla pak spojena její virtuozita knižní grafičky. Domácí prostředí ji také přimělo věnovat se lidovému umění. Jejím životem procházeli význační muži - J. Zeyer, Vilém Mrštík (s ním byla i zasnoubená), F. X. Šalda či F. Bílek a Joža Uprka - jimž byla vždy dobrou přítelkyní a pomocnicí. Zasloužila se také velkou měrou o uspořádání výstavy Rodinových soch v Praze. Roku 1902, při umělcově návštěvě u nás, mu byla průvodkyní po jejím milém Slovácku, a oživila tak staré přátelství navázané v Paříži.

Vedle obrazů, které vystavovala na akcích Mánesu, Krasoumné jednoty a dalších (obrazy V podzimním jitru, 1898, série leptů ze staropražských zákoutí - například Platnéřská ulice v Praze, 1899, Židovský hřbitov a další), se věnovala spíše drobnějším pracem z oblasti dekorativního umění a knižní grafice. Podílela se významně na její obrodě a formování grafické tváře některých knižních edic (Knihy dobrých autorů, Symposium) i časopisů (Moderní revue). Po roce 1902 přešla k návrhům maleb (a posléze i jejich realizacím) na sklo. Předlohy přitom vycházely ze slováckého lidového umění. Stala se také přední aktivistkou za záchranu staré Prahy.

Za svá díla (ze všech oborů, jimž se věnovala) se jí dostalo i mnohých ocenění nejen u nás, ale po celé Evropě (čestné uznání za 2. místo na výstavě v Paříži 1887, stříbrná medaile na výstavě knižního umění v Lipsku 1914 a další).

LOKALIZACE


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 10.11.2004 v 10:20 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Praha
Okolí Prahy
Jižní Čechy
Šumava
Plzeňsko
Západočeské lázně
Severozápadní Čechy
Český sever
Český ráj
Východní Čechy
Vysočina
Jižní Morava
Střední Morava
Severní Morava a Slezsko
Krkonoše