HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Úterý 20.08.2019
 

ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality ATUR ČR
Aktuality členů ATUR ČR
Kalendář akcí ATUR ČR
VYHLEDÁVACÍ CENTRUM
Rejstřík ČR
Databanka akcí
ČESKÁ REPUBLIKA
Základní informace o ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady, zámky a tvrze
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
LÁZEŇSTVÍ
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
KONGRESOVÁ TURISTIKA
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Doprava v České republice

Doprava v České republice
Dopravní systém v České republice je kombinaci dopravy železniční a silniční. V poslední době se zvyšuje podíl letecké dopravy.

ŽELEZNIČNÍ SÍŤ v České republice má celkovou délku 9 440 km, z toho je cca 2 700 km elektrifikováno. Železniční doprava má na území Čech, Moravy a Slezska stošedesátiletou tradici. V rámci Evropy je je Česká republika důležitou železniční dopravní křižovatkou. Jízdní řády jsou k dispozici v tištěné i v internetové podobě. Vyhledání spojení a rezervace jízdenky je možná po telefonu i přes internet. Jízdenky můžete zakoupit ve stanicích ČD, nebo prostřednictvím automatizovaného prodejního systému. U vybraných spojů a na vybraných stanicích můžete prostřednictvím mobilního telefonu, nebo internetu, získat informace o poloze vlaku. Železniční dopravu v České republice zajišťuje státní organizace ČD. Jen několik železničních úseků provozují obce, nebo soukromé společnosti. Jedná se o lokální tratě, nebo tratě s historickými vlaky.

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA
Autobusovou dopravu po celé České republice zajišťují soukromé dopravní společnosti. Hustota autobusových spojů je po celé republice poměrně značná.

VODNÍ DOPRAVA
V České republice se vodní doprava realizuje na úsecích vodních toků Labe a Vltavy. Úseky Labe a Vltavy které mají mezinárodní statut jsou napojeny evropským systém vodních cest na námořní přístavy (Labe - Hamburg) a systémem evropských plavebních kanálů na další řeky a jejich vnitrozemské i námořní přístavy (Magdeburg, Duisburg, Brémy, Rotterdam).
Na některých uzavřených vodních plochách jako jsou nádrže, jezera, řeky je vodní doprava provozována podle lokálních plavebních podmínek v upravených úsecích.

SILNIČNÍ SÍŤ měří 124 000 km a je většinou asfaltována. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 130 km/h. Jezdí se po pravé straně.

Praha má největší mezinárodní letiště.

MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA
Ve větších městech bývá doprava zajišťována dopravními podniky měst nebo soukromými dopravními společnostmi. Hromadná přeprava se uskutečňuje tramvají, autobusem nebo trolejbusem. V menších městech je doprava zajišťována pouze autobusy, nebo minibusy.

Hlavní město Praha provozuje kromě autobusové, trolejbusové a tramvajové dopravy také tři trasy metra, které spojují centrum města s okrajovými částmi.

Cena jízdného se v jednotlivých městech liší. Jízdenky do prostředků městské dopravy lze zakoupit zejména v automatech a v prodejnách a stáncích novin a tabáku. V Praze a v některých dalších městech jsou v prodeji turistické jízdenky pro větší počet jízd. Při vstupu do tramvají a autobusů či prostor metra, je nutné jízdenky označit ve speciálním strojku.

V poslední době se ve velkých městech zavádí hromadná integrovaná doprava, kdy je možné použít va jednu jízdenku více druhů dopravních prostředků.

TAXI SLUŽBY
Taxi služby, lze objednat telefonicky ihned nebo i dvacet čtyři hodin předem. Poplatky za taxi se liší podle velikosti města. Skládají se z pevné sazby za přistavení vozu, nebo sazby za ujeté přístavné kilometry a z poplatku za ujetý kilometr.
Sazby taxi služeb mohou být v městech rozdílné. Údaj o kilometrové sazbě musí být uveden na karoserii a v interiéru vozu. Každý řidič taxi je povinen na vystavit stvrzenku o zaplaceném jízdném.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


Typ záznamu: Encyklopedické heslo
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 06.10.2004 v 10:26 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Praha
Okolí Prahy
Jižní Čechy
Šumava
Plzeňsko
Západočeské lázně
Severozápadní Čechy
Český sever
Český ráj
Východní Čechy
Vysočina
Jižní Morava
Střední Morava
Severní Morava a Slezsko
Krkonoše